Dikili Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Dikili tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Dikili ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Dikili tanıtım sayfası.
 
 
Dikili Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Midilli Adası'nın tam karşısında tertemiz denizi ve bakir doğasıyla İzmir'in en çok tercih edilen tatil bölgelerinden biridir Dikili.

Dikili, sahip olduğu tarihi değerlerin yanı sıra tertemiz denizi ve havasıyla uzun tatil için tercih edilir. Şehrin en güzel noktaları arasındaki Dikili, birbirinden etkileyici manzaralara sahiptir. Eğer yakın bir zamanda Dikili'de tatil planları yapıyorsanız kendinize bir gezi listesi hazırlayıp, denizin ve güneşin tadını bol bol çıkardıktan sonra bölgeyi keşfetmek için gezintilere başlayabilirsiniz.

Dikili'de gezilecek yerler ve tarihi mekânlar hakkında sizlere kısa bilgiler vereceğiz. İşte Dikili keşif listenizde olması gerekenler:

Çandarlı Kalesi: Dikili'nin sahil kıyınsa bulunan Çandarlı Kalesi, gezi listenize dahil etmenizi önerdiğimiz yerlerin başında geliyor. Günümüzde sağlamlığıyla dikkatleri üzerine çeken kale, M.Ö. 6. yüzyılla tarihlendirilir ve özellikle Pitane Antik Kenti'nde aktif olarak kullanıldığı bilinir. Kalenin günümüzdeki görüntüsü Cenevizlilerin son onarımıdır. Çandarlı Kalesi'nin beş kulesi, mazgalları ve sahip olduğu manzara gerçekten görülmeye değer.

Pitane Antik Kenti: Dikili-Çandarlı'da bulunan Pitane Antik Kenti hakkında çok fazla bilgi olmasa da bölgeye gelen turistlerin ilgi gösterip ziyaret ettiği noktalardan biridir. Hangi yıl yapıldığı hakkında kesin bir bilgi olmasa da Helen devriyle tarihlendirilir bu antik yerleşim alanı. Yapılan araştırmalarda kentteki birçok arkeolojik eser gün yüzüne çıkarılmıştır. Çıkan eserlerin birçoğu Bergama Müzesi'nde sergileniyor. Antik kentte taşınamayan eserleri görme imkanını sakın kaçırmayın.

Garip Adası: Bademli Köyü ve Kalem Adası'na yakın bir konumda olan Garip Adası, küçük bir gezi rotası olabilir sizler için. Heyecanlandıran bir doğaya sahip olan adada hem denize girebilir hem de deniz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Nebiler Şelalesi: Dikili'nin doğal güzellikleri arasındaki Nebiler Şelalesi'ni gezi listenize dahil edebilirsiniz. Şelaleye gidip, küçük bir piknik yapıp, çevresine geziler düzenleyip, fotoğraf çekmenin keyfine varabilirsiniz.

Aynı zamanda; Hatipler Kalesi, Aterna Tepesi, Aya Nikola Manastırı, Botanik Bahçe, taş sütunlar, Geyikli Dede Türbesi, Yahşibey Kalesi, Yalınayak Dede Türbesi, Zeytinalı Kaplıcası, Madra Çayı ve Karagöl, Dikili'nin keşif alanları arasında...

Dikili, İzmir Merkez'e yaklaşık 1 saat 40 dakikalık bir yol mesafesine sahip. Eğer tatilinizde özel aracınız yanınızda olacaksa İzmir'in merkezine ve birçok ilçesine gidip daha fazla yer keşfetme imkanı yakalayabilirsiniz.

Tatile özel aracınızla geldiyseniz; İzmir Merkez'deki İnkaya Mağarası ve İzmir Tarih ve Sanat Müzesi'ni, Selçuk'taki Efes Antik Kenti'ni, Kuretler Caddesi'ni, Çifte Kiliseler'i, Celsus Kütüphanesi'ni, St. John Kilisesi'ni, Bergama Antik Kenti'ni ve daha birçok tarihi değeri görme şansını sakın kaçırmayın.

 
 
 

Dikili Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Dikili için bir öneri ekleyin
Bademli Ilıcası
Bademli Ilıcası
İzmir'in Dikili ilçesinde bulunan Bademli Köyü'nde bulunuyor Bademli Ilıcası. Eskiden Aiolis Ilıcası olarak bilinirmiş. Zeytinlikler arasından geçerek ulaşılabilen Bademli Ilıcası, Kalem Adası'nın bitiminde, deniz kıyısında yer alıyor. Varlığı antik dönemlere dek [Yazının Devamı]

Diley Kuru - 2 Aralık 2014, Salı - Yorum Sayısı : 0
Atarneus Antik Kenti
Atarneus Antik Kenti
İzmir'in Dikili ilçesinde yer alan Atarneus Antik Kenti, herkes tarafından bir kez olsun ziyaret edilesi bir noktadır. Kentin tarihi şöyle: Atarneus, Dikili sapağının sağında kalan tepenin üzerinde konuşlanmıştır. Ağılkale'de kurulan ilk kent [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 9 Ocak 2014, Perşembe - Yorum Sayısı : 1
Çandarlı Kalesi
Çandarlı Kalesi
Amazon kadın savaşçıların egemen olduğu Çandarlı, İzmir-Dikili'nin bir sahil beldesidir. Bu beldenin sınırları içindeki Çandarlı Kalesi ise geçmişten günümüze sapasağlam gelmiş yapıtlar arasındadır. Çandarlı Kalesi denize karşı olması sebebiyle kenti [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 26 Eylül 2012, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
Pitane Antik Kenti
Pitane Antik Kenti
Kelime olarak suyu bol anlamında kullanılan Pitane Antik Kenti, İzmir'in tarihi yapıları arasında en ilgi gören antik kentlerden biridir. Dikili Çandarlı'da bulunan bu antik kentin ne zaman kurulduğu bilinmemektedir fakat [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 22 Haziran 2012, Cuma - Yorum Sayısı : 0
Nebiler Şelalesi
Nebiler Şelalesi
En çok tercih edilen tatil şehirlerinden biri olan İzmir, doğal güzellikleriyle de göz kamaştırmaktadır. İzmir'i görenler bilir, bilenler mutlaka Nebiler Şelalesi'ni ziyaret eder. Dikili ilçesi sınırları içinde olan Nebiler Şelalesi, [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 19 Haziran 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
Garip Adası
Garip Adası
İzmir ilinin Dikili ilçesine bağlı olan Garip Adası Bademli Köyü ile Kalem Adası yakınlarında bulunmaktadır. Egenin tüm özelliğini taşıyan Garip Adası insanı heyecanlandıran bir atmosfere sahiptir. Yeni bir yer keşfedebileceğiniz [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 22 Mayıs 2012, Salı - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Dikili gezinizde, bölgede görmeniz gereken yerler şöyledir; Aterna Tepesi, Aya Nikola Manastırı, Botanik Bahçesi, Çağlan Deresi, Çamlık, Çamur Ilıcası, Çandarlı Kalesi, Geyikli Dede Türbesi, Hatipler Kalesi, Ilıcalar, Kanai Kentciği, Karagöl, Koca Osman Yıkığı, Nebiler Şelalesi, Nebiler Yol Köprü Mağarası, Nekropol, Taş Sutunlar, Yahşibey Kalesi, Yalınayak Dede Türbesi.
Ordinaryus Tatilyus l 21 Şubat 2014, Cuma 15:42 l  
 
Ben zaten Dikili'de yaşıyorum.
dikili l 18 Ekim 2013, Cuma 21:41 l  
 
 
Peki Dikili hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İzmir'e 45 Km. mesafede, restoranları ile ünlü bu turistik şehirdeki konaklama seçenekleri için Seferihisar Otelleri sayfasını inceleyebilirsiniz.

Çeşme'de keyifli bir konaklama için Çeşme Otelleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Foça Otelleri hakkında bilgi edinmek ve otel fiyatlarını incelemek için tıkla!

Seyahat Tüyoları